Pozivamo Vas na prikazivanje filma BEAUTIFUL DAYS 1914 / 2014
Pozivamo Vas na prikazivanje filma BEAUTIFUL DAYS 1914 / 2014, 27. studenog 2014. godine u 18 sati u Klubu HDLU, Dom hrvatskih likovnih umjetnika, Trg žrtava fašizma 16, Zagreb
Film Beautiful Days nastao je u komemoracijskoj 2014. godini, a bavi se pitanjem sloma Dunavske monarhije u širem smislu. Propast multietničke države u kontekstu Prvog svjetskog rata i razvoj suvremenih pitanja kroz korištenje analitičkih alata suvremene umjetnosti glavna je okosnica stvaranja filma Beautiful Days. Osmero umjetnika iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Italije i Austrije bavilo se istraživanjem nevidljivih slojeva 1914. u vlastitom okruženju.
Lea Titz
Beč / Graz – AUSTRIJA
Lea Titz u radu Nails, Heads and Numbers koristi fragmente iz ratnog dnevnika 11-godišnjeg Franje Tauschmanna iz Altenmarkta, Styria (1914-1918).
Učenici koji su sudjelovali u prikupljanju tople odjeće za vojnike, ili su na neki drugi način nesebično podržavali dobrovoljnu ratnu pomoć, primili su zahvale prema nalogu Njegovog Carskog i Kraljevskog Apostolskog Veličanstva Cara za svoj domoljubni čin.
Slike 1-2: Lea Titz iz Nails, Heads and Numbers, 2014.
Josip Zanki
Zadar – HRVATSKA
Josip Zanki u Knjizi sjećanja koristi elemente vlastite obiteljske povijesti. Istražuje multikulturalni koncept Monarhije i politike sjećanja kroz povijesne lokalitete u Zadru, Sarajevu i Trstu. Obiteljska priča transfomirana je svjetskom poviješću.
Slike 3-4: Josip Zanki iz Knjige sjećanja, 2014.
Davide Skerlj
Trst – ITALIJA
Inspiriran likovima iz romana Ive Andrića “Na Drini ćuprija”, autor unosi novi element u videu, element vode koja je u interakciji s likovima. Sama ideja interakcije nastala je tijekom putovanja u Sarajevo i okolicu, nakon što je umjetnik vidio riječi napisane na zidu: “Mi smo od vode sve živo stvorili!” (Al-Enbya: 30).
Slike 5-6: Davide Skerlj iz videa nastalog 2014. godine
Igor Juran
Zagreb / HRVATSKA
Za potrebe snimanja videa YESTERDAY AFTER…, napravljen je poseban nastavak za video kameru. To je rekonstrukcija foto kamere velikog formata, vrste koja je korištena do 1914. Umjesto objektiva koristi povećalo koje sliku projicira na papirnati zaslon. Tako se metafora promatranja stare fotografije utjelovila direktno u fizičkom mediju. Svi snimljeni predmeti datiraju iz vremena Austro-Ugarske Monarhije.
Slike 7-8: Igor Juran iz video rada YESTERDAY AFTER…, 2014.
Arion Asllani
Beograd – SRBIJA
Video Great people die twice otvara prostor za raspravu na temu Austro-Ugarske baštine na području bivše Jugoslavije, kao i omjer stanovnika Beograda i Pančeva, sve do Georga Weiferta koji je ostavio značajan trag u tim gradovima, kroz povijest.
Slike 9-10: Arion Asllani iz video rada Great people die twice, 2014.
Lotte Schreiber
Beč / Mürzzuschlag – AUSTRIJA
THALERHOF revisited govori o povijesnom značenju zračne luke Thalerhof u blizini Graza tijekom Prvog svjetskog rata gdje se od 1914. do 1917. godine nalazio zatočenički logor. Mirne snimke svakodnevnih aktivnosti na aerodromu kombinirane su s arhivskim fotografijama i tekstovima u vrijeme logora.
Slike 11-12: Lotte Schreiber iz video rada THALERHOF revisited, 2014.
Admir Mujkić, Sanjin Fazlić
Sarajevo – BOSNA I HERCEGOVINA
Animacija ribe bosanskih umjetnika Admira Mujkića i Sanjina Fazlića, čini sastavni dio snimljenog materijala. Plivati protiv struje urođeno je ribi i onima poput ribe. Ova analogija je karakteristična za ljude s ovog područja čije su kvalitete neprekidna ustrajnost i sposobnost nositi se ljudski sa svim nedaćama i na kraju biti spreman oprostiti.
Slike 13-14: Iz video rada Admira Mujkića i Sanjina Fazlića
Beautiful Days 1914/2014
Engl. titlovi | 71′
Umjetnici
Lea Titz, Lotte Schreiber, AUSTRIJA
Admir Mujkić, Sanjin Fazlić, BOSNA I HERCEGOVINA
Igor Juran, Josip Zanki, HRVATSKA
Davide Skerlj, ITALIJA
Arion Asllani, SRBIJA
Organizator
next – Verein fuer zeitgenössische Kunst, Graz, 2014.
Partneri
Udruženje likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine (ULUBIH), Sarajevo
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika (HDLU), Zagreb
Asistentica
Eva Bock
Voditeljica projekta
Luise Kloos
Zahvale
Prof. Dr. Stefan Karner
Prof. Dr. Helmut Konrad
Sveučilište Karl-Franzens u Grazu
Postprodukcija
XXkunstkabel
Uz podršku
Land Steiermark Kultur
Stadt Graz Kultur
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske