Transformativna moć umjetnosti u zatvorskom sustavu
Transformativna moć umjetnosti u zatvorskom sustavu
Predstavljamo Erasmus+ projekt „Arts of Freedom“
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika predstavlja Erasmus+ projekt „Arts of Freedom“ – dvogodišnji projekt započet u rujnu 2020. godine. Nastavak je to brojnih, uspješno provedenih projekata estetizacije zatvorskih prostora u Hrvatskoj. Od 2017. godine u organizaciji HDLU, uz potporu Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske, četrdeset umjetnika oslikalo je desetak kaznionica i zatvora diljem Hrvatske.
S obzirom na izvanredne rezultate i prihvaćenost projekata implementiranja umjetničkih intervencija u marginalizirane prostore, HDLU na čelu s voditeljicom projekata dr. art. Melindom Šefčić započinje projekt „Arts of Freedom“ u okviru kojeg će biti realizirane dvije edukacijske knjige, koje će biti namijenjene edukaciji umjetnika te zaposlenika zatvorskog sustava i šire javnosti.
Poznato je da umjetnost ima transformativnu moć i da ona doprinosi stvaranju nove, humanije, podupiruće i njegujuće okoline kao i stvaranju uvjeta za rast i razvoj svjesnosti, odgovornosti, razvoj suosjećajnosti ljudi u zatvoru, razvoj vještina i mogućnosti življenja smislenijeg i produktivnijeg života zatvorenika. Cilj ovog projekta je iskoristiti sve pozitivne strane umjetnosti i usprkos drugačijim pravilima i mogućnostima prisutnim u zatvorskoj stvarnosti, spojiti naizgled nespojivu umjetničku slobodu sa zatvorskim sustavom.
Projekt je, među 38 prijavljenih, jedan od sedam prihvaćenih i financiranih, od strane Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Provodi se u okviru programa Erasmus+ Ključna aktivnost 2: Strateška partnerstva u području obrazovanja odraslih uz proračun od 1.342.522,00 kn.
Projekt se provodi u partnerstvu s istaknutim europskim stručnjacima i inozemnim institucijama:
Europska udruga obrazovanja u zatvorskom sustavu iz Norveške „European Prison Education Association”,
poljsko sveučilište „Uniwersytet Jagiellonski”,
mađarsko sveučilište „Eszterhazy Karoly Chatolic University”,
Udruga „Changes&Chances” iz Nizozemske,
Ministarstvo pravosuđa Španjolske „Department of Justice of the Generalitat de Catalunya“ te Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske.
U okviru projekta izvedena je i web stranica na kojoj možete saznati više o ovoj temi ali i napretku projekta.
Šest partnera dvije će godine kroz brojne aktivnosti i sastanke zajedno istražiti ovo područje te napisati dvije edukacijske knjige namijenjene umjetnicima i široj javnosti. Inozemne institucije, različitih područja djelovanja, omogućuju detaljan i širok uvid u sve aspekte ove tematike. Obje edukacijske knjige će po završetku projekta biti dostupne javnosti na hrvatskom, engleskom, nizozemskom, poljskom i mađarskom jeziku u tiskanom i on-line formatu, čime će se značajno doprinijeti razvoju sličnih projekata diljem Europe.
Organizator:
Partneri:
Uz potporu:
Ovaj projekt promiče materijale otvorenog pristupa i financiran je uz potporu Europske komisije – Erasmus+ programa. Ovi materijali odražavaju samo stajališta autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom za bilo kakvu upotrebu informacija sadržanih u njima.
[Broj projekta: 2020-1-HR01-KA204-077863]