DRUGA UMJETNIČKA REZIDENCIJA EU PROJEKTA AFAR U ZAGREBU
Idući rezidenti u okviru europskog projekta AFAR umjetnici su Liesbeth Bik i Jos Van der Pol (NL). Od 1995. godine djeluju kao Bik Van der Pol. Žive i rade u Rotterdamu (Nizozemska) (www.bikvanderpol.net). Kroz svoju praksu, Bik Van der Pol teže artikulirati i razumjeti kako umjetnost može stvoriti javnu sferu i prostor za spekulaciju i maštu. To uključuje oblike posredovanja kroz koje javnost nije samo definirana, već i stvorena. Njihov rad proizlazi iz istraživanja kako aktivirati situacije kako bi se stvorila platforma za razmjenu i iskustvo različitih znanja. Način rada Bik Van der Pola sastoji se od postavljanja uvjeta za susret, gdje razvijaju proces rada koji omogućuje kontinuirane rekonfiguracije mjesta, povijesti i javnosti. Njihova praksa je specifična za određeno mjesto i suradnička, s dijalogom kao načinom prijenosa; “prolazak”, shvaćen u svom etimološkom značenju “govor između dva ili više ljudi, iz čega mogu proizaći nova razumijevanja”. U stvari, smatraju element “prolaska” vitalnim. To je privremeno i implicira akciju te razvoj novih oblika diskursa. Njihova praksa je i poticaj i rezultat ovog načina. Izlagali su svoj rad na brojnim mjestima te sudjelovali na bijenalima u Gwangju, Istanbulu, Jakarti i Sao Paulu. Nedavni i aktualni projekti: Paad Bienal 2024, Abu Dhabi (UAE); istraživački rezidencijalni projekt u Školi u Casablanci (2021.–23.), Casablanca (Maroko); projekt u suradnji s Voltom, Bergen (Norveška); Take Part (2018.–20.) u SFMOMA-i i javnim knjižnicama u San Franciscu (SAD) te Far Too Many Stories To Fit Into So Small A Box, Ujazdowski Castle Centar za suvremenu umjetnost, Varšava (Poljska) (2019.-20.). Bik Van der Pol bili su suinicijatori umjetničkog prostora Duende koji je postojao od 1984. do 2013., gdje su organizirali mnoge aktivnosti poput rezidencijalnih umjetničkih programa, razgovora, projekcija i izložbenih projekata, a bili su i ravnatelji programa Škole nedostajućih studija – privremenog magistarskog programa na Sandberg Institute, Amsterdam (2013.–15.). Također, savjetnici su na Jan van Eyck Academiji u Maastrichtu. Liesbeth predaje i članica je na Piet Zwart Institute (Rotterdam) te trenutno predsjednica Akademie van Kunsten / Akademije umjetnosti, koja je dio Kraljevske nizozemske akademije znanosti (KNAW).
U sklopu rezidencije, Bik Van der Pol će upoznati lokalnu umjetničku scenu kroz posjete ateljeima i izložbama te realizirati novi umjetnički rad, koji se vezuje uz glavne teme projekta: ekologija, održivost i baština te tekstilne umjetnosti, a koji će biti izložen na završnoj izložbi u Zagrebu, Beču i Bukureštu. Uz umjetnički rad, održat će i predavanje u galeriji Putolovac, 7. svibnja u 19:30 uz razgovor s kustosicom Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, Leilom Topić (AFAR Talk).
Artists for Artists Residency Network, europski je projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih. [Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.