Održana posljednja radionica “Tehnike tkanja” u sklopu europskog projekta AFAR
U srijedu, 03. srpnja 2024., održana je radionica “Tehnike tkanja” u sklopu europskog projekta Artists for Artists Residency Network (AFAR).
Radionicu je vodila prof. Nikolina Knežević Hrgović, mag.art.edu.
Radionica je osmišljena s ciljem suradnje s lokalnim umjetnicima, povezivanja na međunarodnoj razini te poticaja njihovom daljnjem radu.Tkanje je postupak ispreplitanja najmanje dva sustava niti pod pravim kutem; osnove i potke. Tim postupkom dobivamo plošne ili trodimenzionalne tekstilne tvorevine, ovisno o tkalačkim tehnikama koje koristimo. Primjena ručnog tkanja je vrlo široka; od odjevnih predmeta, kućnog tekstila, dekorativnih elemenata, prostornih instalacija itd.
Na radionici «Tehnike tkanja» uplovili smo u tajne ovog vrlo starog i cijenjenog zanata. Naučili smo nešto o povijesti tkanja u Hrvatskoj, upoznali dijelove tkalačkog stana i tkalačkog okvira te koji se materijali i alati koriste u ručnom tkanju. Svatko od polaznika radio je na vlastitom okviru za tkanje te naučio postupke narodnih tehnika čiju tradiciju suvremeni tkalci pokušavaju održati. Spomenuli smo i neke «novije» tehnike tkanja te kako povezati tradiciju i suvremeni umjetnički izričaj kroz čaroliju niti.
U radionici su sudjelovale Helena Habijeanec, Laura Stojkoski i Iza Tarasewicz
Artists for Artists Residency Network, projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.