OBAVIJEST O NOVIM TIJELIMA UPRAVLJANJA HRVATSKOG DRUŠTVA LIKOVNIH UMJETNIKA
OBAVIJEST
O NOVIM TIJELIMA UPRAVLJANJA
HRVATSKOG DRUŠTVA LIKOVNIH UMJETNIKA
Na redovitoj godišnjoj izbornoj skupštini Hrvatskog društva likovnih umjetnika održanoj u ponedjeljak 6. lipnja 2022. u Domu HDLU-a, odabrana su nova tijela upravljanja HDLU-a na četverogodišnji mandat.
UPRAVNI ODBOR:
Predsjednik: red.prof.art. Tomislav Buntak
Potpredsjednici: doc.dr.art. Ida Blažičko i Izv.prof.dr.sc. Josip Zanki
Članovi: Fedor Fischer mag.art.; Vida Meić mag.art; Romana Nikolić mag.art i red.prof.art. Alen Novoselec;
Dopunski članovi: Mia Akrap mag.art i Tomislav Hršak mag.art.
NADZORNI ODBOR:
prof.dr.art. Antonija Balić; Jelena Bando mag.art.; dr.art. Stjepan Šandrk;
ČASNI SUD:
Sebastijan Dračić mag.art.; Mia Orsag mag.art.; Tomislav Vuković mag.art.
ODBOR ZA STATUT:
Jasenka Bulj mag.art.;Pavle Pavlović mag.art.; dr.art. Melinda Šefčić
ODBOR ZA DODJELU LIKOVNIH NAGRADA:Grgur Akrap mag.art; Ivana Jurić mag.art.;Mia Maraković mag.art; Zlatan Vrkljan; Fedor Vučemilović;
BIOGRAFIJE ČLANOVA UPRAVNOG ODBORA:
Tomislav Buntak rođen je 1971. godine u Zagrebu. Diplomirao je slikarstvo u klasi profesora Miroslava Šuteja na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Od 2010. godine docent je na Slikarskoj katedri, nakon čega stječe titulu izvanrednog profesora. Nakon što je jedan mandat proveo kao Prodekan za upravu i financije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u svibnju 2018. izabran je za dekana tu dužnost obavlja i danas.
Izlagao je na mnogobrojnim samostalnim i skupnim izložbama, među kojima izdvajamo one u Galeriji Galženica, Velika Gorica, 2000., Galeriji Miroslav Kraljević, Zagreb, 2004., u MOMA-i P.S.1, New York, 2005., u Tokyo Wonder Site (TWS), Tokyo, 2008., Umjetničkom paviljonu, Zagreb, 2008., i u Spinnereiu, Leipzig, 2012.
Sudjelovao je u pokretanju i organizaciji Bijenala slikarstva u Zagrebu. Od polovine devedesetih sudjelovao je u različitim kulturnim i društvenim događanjima i programima kao član komisija ili u procesu organizacije.
Dobitnik je niza nagrada među kojima izdvajamo Nagradu Međunarodnog udruženja likovnih kritičara na 39. Zagrebačkom salonu (2005.), Nagradu Kabineta grafike HAZU na 4. trijenalu crteža (2008.) i Nagradu Vladimir Nazor za najbolju izložbu u 2008. (2009.).
Ida Blažičko rođena 1985. u Zagrebu. Diplomirala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2007. godine, u klasi red. prof. art. Stjepana Gračana. Tijekom studija boravila je na Indiana University of Pennsylvania, SAD. Godine 2012. doktorirala je na Kineskoj umjetničkoj akademiji u Hangzhouu na Odsjeku umjetnosti u javnom prostoru s disertacijom Sustainable Public Art: Recreating Urban Environment. Od 2010. do 2013. godine predavala je na Kineskoj umjetničkoj akademiji na Odsjeku umjetnosti u javnom prostoru i umjetničke instalacije u pejzažu. Godine 2016. doktorirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu s disertacijom “Biomimetika u službi umjetnosti”. Autorica je, među ostalim, skulptura Vjetar (Shanghai, 2011.) i Vjetar II (Hangzhou, 2012.) trajno postavljenih u javnom prostoru, ambijentalne skulpture Topologija beskraja (2015.) u trajnoj kolekciji Muzeja za umjetnost i obrt u Zagreb. U suradnji s autorskim timom u sastavu Krešimir Rogina, Rosa Rogina, Armor Gutjerez Rivas, Fransoa Vahe, Ida Blažičko potpisuje rad “Emerging Resilience” koji je predstavljen u sklopu crnogorskog paviljona na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018. godine. Dobitnica je Nagrade Akademije likovnih umjetnosti za diplomski rad (2007.) i Nagrade Kineske umjetničke akademije za doktorski likovni rad i disertaciju (2012.).
Josip Zanki rođen je 1969. godine u Zadru. Diplomirao je grafiku u klasi profesora Miroslava Šuteja 1994. na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Doktorirao je na poslijediplomskom studiju etnologije i kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2016. godine s temom „Antropološka konceptualizacija prostora u thangka slikarstvu i suvremenim umjetničkim praksama“ pod mentorstvom doc.dr.sc. Suzane Marjanić i izv. prof. dr. sc. Leonide Kovač.
Predavao je na Sveučilištu u Zadru od 2009. do 2016. godine, Sveučilištu Vytautas Magnus, Kaunas (Litva) 2016. i Sveučilište u Alberti, Edmonton (Kanada) 2016., a od 2017. predaje na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Javno djeluje od 1986. godine na područjima instalacije, performansa, eksperimentalnog filma i videa te na području istraživanja grafičkih medija. Za svoj rad na području grafike i eksperimentalnog filma više je puta nagrađivan (Nagrada za eksperimentalni film, Filmski festival Mala Pula, Nagrada Oktavijan za animirani film, Dani hrvatskog filma, Nagrada Ministarstva kulture RH, Trijenale grafike, Gliptoteka HAZU i Medalja Hrvatska kultura Ministarstva kulture). Također, bavi se istraživanjima fenomena planine Velebit, lokalitetima Mirila, Jame Vrtače i Sveto brdo. Do sada je realizirao više samostalnih i grupnih izložbi-projekata u Hrvatskoj i inozemstvu, od čega ističemo samostalne izložbe na Sveučilištu u Glasgowu (Škotska) 2016. i u Galeriji 101, Kaunas (Litva), „Between the Lines“ s Ivanom Fijolićem i Martinom Miholić u Schau Fenster Gallery u Berlinu (Njemačka). Njegove grafike i crteži nalaze se u muzejima i privatnim zbirkama u Hrvatskoj, SAD-u, Francuskoj, Italiji, Poljskoj i Ukrajini.
Bio je predsjednik Hrvatskog društva likovnih umjetnika od prosinca 2007. – 2018. godine, a 2011. godine član je Europskog parlamenta kulture. Trenutno je predstavnik klastera za vizualnu umjetnost u radnoj skupini za izradu Zakona o umjetnicima pri Ministarstvu kulture te pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, radi na projektu Hrvatskom kvalifikacijskom okviru (HKO).
Fedor Fischer rođen je 1975. Diplomirao je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi Zlatka Kesera. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Radovi su mu u kolekcijama Okolje Consulting Art Collection (Slovenija), Erste & Steiermaerkische bank (Hrvatska) i u fundusu galerije Zuccato (Hrvatska). Dobitnik je priznanja na 3. Bijenalu slikarstva u Zagrebu. Od 2019., kao vanjski suradnik, predaje crtanje na ALU u Zagrebu. Osim slikarstvom aktivno se bavi glazbom. U svome razvoju doživio je brojne promjene – od razbijene figuracije, preko realizma, do energične i materične apstrakcije. Ova izložba pokazat će njegove nove, apstraktne slike.
Vida Meić rođena je 1991. godine u Čakovcu. Diplomirala je grafiku u klasi prof. Ines Krasić na Nastavničkom odsjeku na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2017. godine s pohvalom Summa Cum Laude. Samostalno izlaže od 2016. u Galeriji Matice hrvatske, Galeriji Kranjčar i Galeriji MSU. Izlagala je na tridesetak grupnih izložbi od kojih se ističu 7. i 8. hrvatsko trijenale grafike, 4. Bijenale slikarstva, 12. i 17. Erste fragmenti, 34., 35. i 36. Salon mladih, Međunarodna izložba Grafična pomlad (Maribor/Sarajevo, SL) i Student International Art Biennale – 8. SIAB (Skopje, MK). Dobitnica je brojnih nagrada od kojih se ističu nagrada Grafičke zbirke NSK, MSU nagrada, 2. HPB nagrada Salona mladih, Erste Grand Prix i Rektorova nagradu. U grafičkim ciklusima uporište pronalazi na procesualnosti i tijeku rada, istražuje izražajne mogućnosti grafičkih tehnika, a poseban naglasak stavlja na inovacijskom potencijalu greške i slučajnosti. Radovi joj se nalaze u zbirci Muzeja suvremene umjetnosti, u Grafičkoj zbirci Nacionalne i sveučilišne knjižnice, u Muzeju Grada Rovinja te u zbirci Erste banke. Sudjeluje na brojim radionicama i kolonijama. Članica je umjetničkog savjeta Galerije Garaže Kamba i Galerije Karas. Od 2017. do 2022. bila je zaposlena u Hrvatskom društvu likovnih umjetnosti kao voditeljica EU projekata. Trenutno je zaposlena kao asistentica na Nastavničkom odsjeku na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.
Romana Nikolić rođena je u Zagrebu 1992. godine. Diplomirala je na nastavničkom odsjeku 2017. godine s nagradom za najboljeg diplomanta, u klasi Daniela Kovača. Dvije godine za redom dobitnica je sveučilišnih stipendija za izvrsnost te 2015. godinu završava s pohvalom Akademije likovnih umjetnosti za uspješan rad tijekom Akademske godine. Bila je član odbora za osiguravanje kvalitete na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Sudjeluje na 2. Međunarodnom znanstvenom i umjetničkom simpoziju o pedagogiji u umjetnosti održanom u Osijeku 2017. godine. Izlaže na brojnim skupnim izložbama i četiri samostalne. Suosnivačica je i tajnica Udruge „Etnoteka“ koja djeluje u Zagrebu. Od 2016. godine radi kao vanjski suradnik i partner Turističke zajednice grada Zagreba za koju organizira i realizira samostalne projekte na području kulturnog turizma. Radila je kao vanjski suradnik u likovnom učilištu Tanay i Centru za kulturu i informacije Maksimir. Surađuje s Muzejom grada Zagreba gdje vodi ljetne likovne tečajeve. Radi kao vanjski suradnik u izdavačkoj kući Profil Klett te je autorica udžbenika iz likovne kulture „Opažam, oblikujem“ za 6., 7. i 8. razred osnovne škole i interaktivnih, likovnih sadržaja na digitalnoj platformi za edukaciju Izzy. Autorica je metodičkih priručnika iz likovne kulture za osnovnu školu te osmišljava i provodi edukacije namijenjene učiteljima likovne kulture. Od 2017. godine stalno je zaposlena kao učiteljica likovne kulture u OŠ Tina Ujevića u Zagrebu.
Alen Novoselec rođen je 1969. u Varaždinu. 1998. godine diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Pohađao je poslijediplomski studij konzerviranja i restauriranja u Ljubljani i umjetnički poslijediplomski studiju kiparstva na ALU u Zagrebu te stekao status konzervatora-restauratora i licencu Ministarstva kulture.
Zaposlen je kao redovni profesor i prodekan za upravu i financije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, Odsjek za konzerviranje i restauriranje umjetnina.
U svom umjetničkom djelovanju koristi različite medije i materijale. Likovni izraz pronalazi većinom u kiparstvu, uz povremeno bavljenje instalacijom, performansom, akcijom. Iza sebe ima niz samostalna izložbi, a dobitnik je više nagrada, autor četiri javne skulpture i realizator desetak performansi i akcija. Član je PUNKT-a (Pokret za unapređenje kulture) i voditelj projekata Aleja skulptura na savskom nasipu te Dvorac i park skulptura Jakovlje.