AFAR TALK: “your type of unity “: Art practice as a way to hold yourself up
AFAR TALK: “your type of unity “: Art practice as a way to hold yourself up
Razgovor: Iza Tarasewicz (PL) s Leonidom Kovač (HR)
u suradnji s diskurzivnim programom doktorskog studija Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu
25.6.2024 u 19:30
Galerija Ilica 112
Pročitala sam negdje kod Bacona “svaki istraživač prirode je natjeran da ne vjeruje u ono što njegov um najviše oduševljava i privlači”… i to odražava moje glavno putovanje… ne postoji središnja poruka, za mene ne postoji centralizacija ideja. .. sve je paralelno i važno, nema uređaja i neispravnih elemenata, to je vaš tip JEDINSTVA, na koji obično zaboravljamo, jer to je naša neurološka struktura, proizašla iz evolucije našeg mozga i povijesti naših predaka. . To ekvivalent našim primitivnim djedovima i bakama koji su pokušali po neovisnoj cijeni u odvojenom okruženju.”
Iza Tarasewicz
Iza Tarasewicz (r. 1981. u Białystoku) diplomirala je na Fakultetu kiparstva i izvedbenih umjetnosti na Akademiji likovnih umjetnosti u Poznańu 2008. Živi i radi u Kolonia Koplany, malom selu u blizini Białystoka gdje je odrasla. Baveći se skulpturom, instalacijom, crtežom i performansom, njezin je rad stekao značajna priznanja u zemlji i inozemstvu. Dobitnica je nagrade Bayerischen Kunstförderpreise za likovnu umjetnost 2019. te nagrade VIEWS [Spojrzenia] 2015. Zaklade Deutsche Bank, u suorganizaciji s Nacionalnom galerijom umjetnosti Zachęta u Varšavi. Godine 2013. bila je nominirana za nagradu Passportu Polityki za vizualnu umjetnost. Njezine skulpturalne instalacije imaju oblik modularnih, fleksibilnih i mobilnih sustava, koji kombiniraju sirovi i skromni funkcionalizam s formalnom logikom pronađenom u prirodnom svijetu, znanstvenim eksperimentima te grafikonima i dijagramima — figurama misli i dijagramima odnosa koji sistematiziraju znanja i podataka te apstraktno opisuju međudjelovanje pojava. Umjetnica inspiraciju za svoj rad pronalazi u klasičnoj grčkoj filozofiji te kvantnoj fizici.
https://izatarasewicz.com/
Leonida Kovač (HR) je povjesničarka i teoretičarka umjetnosti, kustosica, te profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Od sredine 1980-ih intenzivno se bavi feminističkom dekonstrukcijom heteronormativnih diskursa, s fokusom na režime reprezentacije, odnosno strukturalno nasilje u diskursu (o) umjetnosti i u vizualnoj kulturi. Koncipirala je i realizirala tridesetak autorskih izložbi, među kojima su osobito važne izložbe Nan Hoover, Dube Sambolec, Katarzyne Kozyra, Orshi Drozdik, Dorothy Cross, Rite Duffy, Naste Rojc i Edite Schubert. Bila je povjerenica i kustosica hrvatskog paviljona na Bijenalu suvremene umjetnosti u São Paulu (2002.) i na Bijenalu u Veneciji (2003.) gdje je izložbom Uzorci vidljivosti predstavila serije autoportreta Ane Opalić. Od 2002. – 2005. bila je izabrana potpredsjednica Međunarodne udruge kritičara umjetnosti – AICA.
Artists for Artists Residency Network, projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.
Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).
U okviru projekta:
Partneri projekta:
Uz potporu:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih. [Broj projekta: 101100309 ]
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.