AFAR TALK: “your type of unity “: Art practice as a way to hold yourself up

AFAR TALK: “your type of unity “: Art practice as a way to hold yourself up

Razgovor: Iza Tarasewicz (PL) s Leonidom Kovač (HR)

u suradnji s diskurzivnim programom doktorskog studija Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu

25.6.2024 u 19:30

Galerija Ilica 112

Pročitala sam negdje kod Bacona “svaki istraživač prirode je natjeran da ne vjeruje u ono što njegov um najviše oduševljava i privlači”… i to odražava moje glavno putovanje… ne postoji središnja poruka, za mene ne postoji centralizacija ideja. .. sve je paralelno i važno, nema uređaja i neispravnih elemenata, to je vaš tip JEDINSTVA, na koji obično zaboravljamo, jer to je naša neurološka struktura, proizašla iz evolucije našeg mozga i povijesti naših predaka. . To ekvivalent našim primitivnim djedovima i bakama koji su pokušali po neovisnoj cijeni u odvojenom okruženju.”
Iza Tarasewicz

Iza Tarasewicz (r. 1981. u Białystoku) diplomirala je na Fakultetu kiparstva i izvedbenih umjetnosti na Akademiji likovnih umjetnosti u Poznańu 2008. Živi i radi u Kolonia Koplany, malom selu u blizini Białystoka gdje je odrasla. Baveći se skulpturom, instalacijom, crtežom i performansom, njezin je rad stekao značajna priznanja u zemlji i inozemstvu. Dobitnica je nagrade Bayerischen Kunstförderpreise za likovnu umjetnost 2019. te nagrade VIEWS [Spojrzenia] 2015. Zaklade Deutsche Bank, u suorganizaciji s Nacionalnom galerijom umjetnosti Zachęta u Varšavi. Godine 2013. bila je nominirana za nagradu Passportu Polityki za vizualnu umjetnost. Njezine skulpturalne instalacije imaju oblik modularnih, fleksibilnih i mobilnih sustava, koji kombiniraju sirovi i skromni funkcionalizam s formalnom logikom pronađenom u prirodnom svijetu, znanstvenim eksperimentima te grafikonima i dijagramima — figurama misli i dijagramima odnosa koji sistematiziraju znanja i podataka te apstraktno opisuju međudjelovanje pojava. Umjetnica inspiraciju za svoj rad pronalazi u klasičnoj grčkoj filozofiji te kvantnoj fizici.

https://izatarasewicz.com/

Leonida Kovač (HR) je povjesničarka i teoretičarka umjetnosti, kustosica, te profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Od sredine 1980-ih intenzivno se bavi feminističkom dekonstrukcijom heteronormativnih diskursa, s fokusom na režime reprezentacije, odnosno strukturalno nasilje u diskursu (o) umjetnosti i u vizualnoj kulturi. Koncipirala je i realizirala tridesetak autorskih izložbi, među kojima su osobito važne izložbe Nan Hoover, Dube Sambolec, Katarzyne Kozyra, Orshi Drozdik, Dorothy Cross, Rite Duffy, Naste Rojc i Edite Schubert.  Bila je povjerenica i kustosica hrvatskog paviljona na Bijenalu suvremene umjetnosti u São Paulu (2002.) i na Bijenalu u Veneciji (2003.) gdje je izložbom Uzorci vidljivosti predstavila serije autoportreta Ane Opalić. Od 2002. – 2005. bila je izabrana potpredsjednica Međunarodne udruge kritičara umjetnosti – AICA.

Artists for Artists Residency Network, projekt u trajanju dvije godine (2023.-2024.), ima za cilj poboljšati mobilnost suvremenih vizualnih umjetnika_ica i kustosa_ica, stvarajući pritom veće mogućnosti za žene u umjetnosti. Projekt se odvija u četiri europske partnerske zemlje – Rumunjskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj i Austriji. Projekt se fokusira na razvoj novih međunarodnih razmjena i transkulturalnog dijaloga te pruža niz novih mogućnosti praktičarima umjetnosti svih dobi, u različitim umjetničkim medijima, s posebnim naglaskom na žene u umjetnosti i rodnu jednakost. Rezultat projekta bit će povećana svijest o važnosti kulturne mobilnosti na lokalnim zakonodavnim razinama, ali i u široj javnosti, posebice u trenutnom (post)kriznom europskom kontekstu, jačajući pripadnosti EU i povezanost sa suvremenom vizualnom umjetnošću.

Projekt uključuje: 12 umjetničkih rezidencija u Zagrebu (HR), Mulhouseu (FR), Bukureštu (RO) i u Săcel, Maramureș (RO), 4 kustoske rezidencije u Zagrebu i Bukureštu, 12 konferencija u Zagrebu, Bukureštu i Beču i 1 putujuću međunarodnu izložbu, koja će najprije javnosti biti prikazana u Zagrebu (HR), a potom u Beču (AT) i Bukureštu (RO).

U okviru projekta:

Partneri projekta:

Uz potporu:

  

Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2022-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih. [Broj projekta: 101100309 ]

Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Info

RADNO VRIJEME (DOM HDLU):

*utorak – nedjelja: 11.00 – 19.00
*ponedjeljkom i praznikom zatvoreno.

 

CIJENA ULAZNICA (Dom HDLU)

3 EUR  Pojedinačna ulaznica

2 EUR  Pojedinačna dječja (iznad 6 god), učenička, studentska, umirovljenička ulaznica (1)

2 EUR  Pojedinačna grupna ulaznica (2)

6 EUR  Obiteljska ulaznica (3)

2 EUR Pojedinačna grupna ulaznica za škole (4)

2 EUR Pojedinačna strukovna ulaznica (5)

 

BESPLATNO za redoviti članovi udruženja HDLU; Redoviti članovi AICA, ICOM, DPUH, HND, IFJ, EFJ, IGET; te studenti ALU, studenti Dizajna i studenti FF smjera PUM, EKA, ili MUZ, učenici ŠPUD ,uz predočenje važećih isprava. Osobe s invaliditetom. Djeca mlađa od 6 godina.

Ulaznice se kupuju na blagajni HDLU-a tijekom radnog vremena izložbe.
Za ostale upite vezane uz ulaznice, molimo javite se na hdlu@hdlu.hr

 

Ulaznice sadrže 5% PDV.

 

(1) uz predočenje važeće isprave

(2) za grupe s više od pet osoba

(3) do najviše 4 člana obitelji s djecom starijom od 6 godina

(4) Cijena po učeniku, 1 pratnja učenika gratis.

(5) Za redovite članove ULUPUH, HDD, UHA, ORIS, HULU Split, HDLU Osijek, HDLU Rijeka, HDLU Dubrovnik, HDLU Istra, HDLU Varaždin, uz predočenje važeće članske iskaznice

 

 

Galerija Karas

Radno vrijeme:
Uto: 10 – 13 | Sri – pet: 16 – 20
Sub: 10 – 13
Ned, pon i praznikom zatvoreno

Ulaz besplatan

Izložbe

 

 

 

 

 

Izdvojeno

PLATI UMJETNIKA!

HDLU