MEŠTROVIĆEV PAVILJON ZATVOREN ZBOG OBNOVE
INFORMACIJE ZA POSJETITELJE
KONCEPCIJA PROJEKTA DE/KONSTRUKCIJA SLIKE:
Projektom De/konstrukcija slike potiče se i tematizira suvremena umjetnička praksa u kontekstu centra vizualnih umjetnosti Istočne Njemačke, Leipziga, koji se transformirao u svjetski umjetnički centar s naglaskom na slikarsku scenu. Polazište ovog projekta je individualni i grupni umjetnički i istraživačko-umjetnički rad u različitim medijima s naglaskom na redefiniranje značenja slike kao kulturnog konstrukta unutar postsocijalističkog i posttrazincijskog društva Istočne Njemačke (Saska) te Hrvatske. Cilj je ovog projekta predstavljanje suvremenih hrvatskih umjetnika u Njemačkoj te poticaj njihovog djelovanja u europskom odnosno međunarodnom kontekstu. Polazeći od teorija njemačkog povjesničara umjetnosti Hansa Beltinga i slikarskog nasljeđa Istočne Njemačke i Hrvatske, rezidencijalni program De/konstrukcija slike postavlja sljedeća problemska pitanja:
Dio ovogodišnjeg rezidencijalnog programa odvijat će se u okviru EU projekta CreART 3.0, europske mreže gradova srednje veličine s ciljem razmjene iskustava i dobre prakse za poticanje suvremene umjetnosti, kroz stalni transnacionalni program mobilnosti za umjetnike u usponu, kustose i kulturne djelatnike, kako bi se maksimizirali ekonomski, društveni i kulturni doprinos koji kreativnost može dati lokalnim zajednicama.
U sklopu EU projekta CreART 3.0, u 2025. godini odvit će se 4 rezidencije u Leipzigu, svaka u trajanju 5 tjedana, koje će uključiti 2 hrvatska te 2 strana umjetnika iz mreže gradova.
U ovogodišnjem izdanju projekta De/konstrukcija slike, u sklopu EU projekta Creart 3.0. sudjeluju: Kristaps Priede (LV), Klara Rusan (HR), Shima Salehi (FI) i Lana Zubović (HR).
Web stranica projekta: https://residencyleipzig.hdlu.hr/
Kristaps Priede (r. 1990., Latvija) latvijski je konceptualni umjetnik čija multidisciplinarna praksa obuhvaća slikarstvo, kiparstvo, dokumentarnu fotografiju, instalacije i performanse. Njegov rad istražuje suvremena društvena, politička i ekološka pitanja, koristeći kontrast i transformaciju kao ključne alate za proučavanje destrukcije i obnove. Priede prilagođava svoje metode svakom projektu, često spajajući prirodne i umjetne elemente kako bi izazvao percepciju i potaknuo razmišljanje. Ukorijenjena u kritičkom promišljanju i emocionalnoj dubini, njegova umjetnost poziva gledatelje da se suoče s unutarnjim i društvenim napetostima—pružajući prostor za poistovjećivanje, katarzu i promjenu. Snažno predan pitanjima zaštite okoliša i ljudskih prava, Priede svojom umjetničkom praksom ne nastoji samo podići svijest, već i potaknuti dijalog i kolektivno djelovanje kroz umjetnost.
Thinking About Ukraine, 2022
Klara Rusan (r. 1993., Hrvatska) stekla je diplomu na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na Odsjeku za animirani film i nove medije. Planove o karijeri u animaciji potisnulo je njezino upisivanje magistarskog studija autorske ilustracije na Falmouth University of Art, koji je završila 2017. godine. Njezin diplomski rad dobio je priznanje, a nagrađena je nagradom Masters of Art Illustration Authorial Practice: Award for Outstanding Creative Writing. Sudjelovala je na brojnim grupnim izložbama (36 Mountains – festival ilustracije, Erste fragmenti, To be continued… strip i vizualna kultura u Hrvatskoj), a svoju prvu samostalnu izložbu održala je 2018. godine u Oris Kući arhitekture, gdje je predstavila svoj prvi grafički roman Gdje ljudi idu nakon što umru?. Godine 2024. imala je svoju prvu međunarodnu samostalnu izložbu pod nazivom ADHD – Pool of thoughts. Trenutačno, nakon rada na nizu komercijalnih umjetničkih projekata, Klara radi na još jednoj samostalnoj izložbi.
ADHD – Pool of Thoughts, 2024
Shima Salehi (r. 1991., Iran) je multidisciplinarna vizualna umjetnica sa sjedištem u Ouluu, Finska. Njezin rad istražuje teme rodne pravde, osnaživanja žena i održivosti okoliša, spajajući tradicionalne utjecaje s suvremenim tehnikama. Kombinira različite umjetničke stilove, pomičući granice kako bi stvorila inovativna djela koja imaju za cilj podići svijest i potaknuti društvene promjene. Njezin kreativni proces pokreće želja da ostavi trag i potakne značajne razgovore kroz umjetnost.
Girl Trilogy, 2024
Lana Zubović (r. 2001., Croatia) je multidisciplinarna je umjetnica čija praksa obuhvaća grafiku, performans, video, slikarstvo, instalaciju i crtež. Stekla je titulu prvostupnice (baccalaurea) na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer Grafika 2023. godine, a trenutno pohađa diplomski studij Grafike (MFA Print) na Nacionalnom koledžu za umjetnost i dizajn (NCAD) u Dublinu. Njezin rad često istražuje slojevite narative kroz raznovrsne medije, s posebnim naglaskom na suradnju i konceptualnu dubinu. Zubović je dobitnica više nagrada, uključujući Rektorovu nagradu 2022. godine za interdisciplinarnu operu-bajku Životinjska farma, nastalu u suradnji triju akademija i Tekstilno-tehnološkog fakulteta. Godine 2023. uvrštena je na širu listu za RDS Visual Art Awards u Dublinu, Irska.
U okviru projekta:
Partneri:
Projekt sufinanciraju:
Sufinancira Europska unija – CREA-CULT-2023-COOP. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
[Broj projekta: 101128499]
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Stajališta izražena u ovoj objavi isključiva su odgovornost HDLU i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.